Aktuality

Kladrubští vydrýsci ve Vodňanech

Ačkoliv se nás mnoho nesešlo, neodradilo nás to od plánované exkurze v Genetickém rybářském centru a Experimentálním rybochovném pracovišti a pokusnictví. Obě tyto pracoviště se nalézají ve Vodňanech a spadají pod Jihočeskou univerzitu (České Budějovice).

V sobotu 29.března jsme se v ranních brzkých hodinách sešli u klubovny v Kladrubech, kde jsme nastoupili do připravených vozidel a vyrazili směr Vodňany. I když ráno bylo poměrně teplé a bez deště, na půli cesty se situace začala obrace a dešťových kapek přibývalo a teplota klesala.

Po příjezdu na první pracoviště (Genetické rybářské centrum) jsme byli přivítáni pracovníkem tohoto centra, který se o nás staral po celou dobu exkurze. Následně po vyslechnutí o historii ryb a rybníkářství jsme se dostali k nejstarším rybím druhům a asi těmi nejznámějšími je jeseter, kterým se toto pracoviště poměrně hodně zabývá. Od genetických výzkumů až po reprodukci a šlechtění. Vyprávění bylo velmi zajímavé a přineslo spousty nových poznatků. Ale děti se samozřejmě nejvíce těšily na nadcházející část, která spočívala v samotné prohlídce líhní a sádek jak s jesetery tak dalšími rybími druhy. Po ukázce odchovávání jesetera ruského a jesetera malého v albinistické formě a několika jeseterů hvězdnatých jsme se dostali k nádržím i s dalšími rybími druhy. Mimochodem jeseterů je známo více jak 27 druhů a jejich historie sahá do období křídy před více jak 80mil. let. Na tomto pracovišti mají zástupce 11 druhů. A po pár dotazech zvědavců jsme zamířili na další pracoviště.

Experimentální rybochovné pracoviště se nachází necelý kilometr od předchozího. Po příjezdu jsme opět byli přivítáni a po představení pracoviště do kterého jsme vstoupili, začala malá procházka po několika  halách a po venku mezi rybníčky pro chov ryb.  Hned v první hale jsme mohli nahlédnout na odchov Koi kapra v zajímavých barevných variantách, které zde vzešli z místního výtěru, hned v další místnosti byla celá račí populace od prvotních vývojových stádií až po dospělé jedince. V další hale bylo možné shlédnout chov candáta na recirkulačních nádržích. Pak už nás čekala venkovní část s poznáváním rybích druhů, mezi kterými byli sumci, karas obecný a stříbřitý, parma, líni a to i ve zlatém zabarvení, okouni, štiky a pstruhové.

Následně už jsme se rozloučili a zamířili k domovu a jak jinak než se cestou mraky začali ztrácet a vylézalo sluníčko.

Na závěr bych chtěl poděkovat průvodcům po pracovištích, naší MO a lidem co přispěli k realizaci této akce.

Za kroužek Vydrýsci

Michal Šramota